Close

Czy zakup starego domu zawsze jest opłacalny?

Zakup starego domu to rozwiązanie, na które decydują się ci, którzy nie dysponują gotówką na tyle dużą, by nabyć dom nowszy lub po prostu nowy, a nie chcą lub nie mogą decydować się na zamieszkanie w mieszkaniu. Zakup starego domu w takiej sytuacji wydaje się być rozwiązaniem bardzo rozsądnym. Czy jednak tak jest w rzeczywistości?

Stary, ale w jakim stanie?

Stary dom to pojęcie bardzo względne. Mówiąc stary dom, mamy na myśli dom, który swoje lata świetności ma już za sobą, może jednak być budynkiem, który jest w złym stanie technicznym, jak i budynkiem, którego stan techniczny jest może nie idealny, ale w miarę dobry lub choćby akceptowalny. Różnica jest kolosalna. Dom w złym stanie, bowiem to dom, którego z całą pewnością nie warto kupować.

Dom w złym stanie technicznym to nieruchomość, w której wymagany będzie remont, przypominający małą rewolucję. Oczywiście nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie pewne szczegół. Koszty.

Koszty remontu takiego domu to wydatek, który może zaskoczyć bardzo negatywnie. Nie każdy wie, że koszt remontu takiego domu może zbliżyć się do ceny jego zakupu, a nawet ją przekroczyć. Specjaliści mówią wprost – nierzadko przekracza 100 tysięcy złotych, a więc sumę bardzo wysoką. Nawet jednak po wydaniu tych pieniędzy i remoncie, będzie to dom po remoncie, a nie nowy budynek. W takich sytuacjach rzecz jasna nie należy decydować się na zakup takiej nieruchomości.

Dom w lepszym stanie.

Dom, który ma wiele lat, jednak jego stan jest nieco lepszy, to o wiele lepsze rozwiązanie. Jeśli kluczowe elementy domu są w stanie dobrym, nie warto odrzucać takiej oferty. Zakup takiego domu bowiem, to dobra inwestycja, pod warunkiem, że mamy świadomość tego, jaki jest stan domu, jakie będą koszty jego remontu i akceptować to. Taki dom, to przeważnie miejsce, w którym można zamieszkać natychmiast, remont zaś przeprowadzać w miarę posiadanych środków i wolnego czasu.

Podsumowując.

Zakup starego domu w wielu przypadkach się nie opłaca, nie jest to jednak generalna zasada. Zawsze więc warto przy takiej ofercie, dokładnie sprawdzić stan domu i decydować się na zakup tylko wtedy, gdy mamy pewność, że dom nie przypomina ruiny. Jeśli zakupimy dom w akceptowalnym stanie, za dobrą cenę, z pewnością będziemy zadowoleni z zakupu a remont nie będzie znacznym obciążeniem i w konsekwencji doprowadzi do zmiany stanu domu na dom, w którym z powodzeniem będzie można mieszkać, nie przejmując się wyglądem domu, awariami. Dom do niewielkiego remontu to opłacalna inwestycja.