Close

Dlaczego mały domek?

Bardzo często stawia się teraz domy małe, czyli takie o powierzchni do 120 m2. Przyczyna takiego wyboru jest bardzo prosta, to niskie koszty budowy, co przekłada się na możliwość szybkiego wprowadzenia się. Najtańsze w budowie będą te małe domy, które są prostą bryłą.

Wybierając projekty małych domów wiele osób sięga myślą i do dalszej przyszłości, czyli tych kosztów, które będą musieli ponosić w związku z eksploatacją budynku. Te koszty wciąż wzrastają, więc wybierając małe domy ułatwia się sobie życie w przyszłości. Koszty te nie będą pochłaniać takiej części domowego budżetu, jak koszty utrzymania większego domu. Dom o rozmiarach maksymalnie do 100 czy 120 m2 wybiera się także z tego prozaicznego powodu, że z reguły taka jego powierzchnia jest wystarczająca.

Obowiązujący obecnie standard to małżeństwo z dwójką dzieci. Przy takiej liczbie domowników projekty małych domów to wybór rozsądny, tym bardziej, że taki dom łatwiej się posprząta niż duży. O ile są jeszcze dzieci w domu, praca przy sprzątaniu rozkłada się na więcej osób, z czasem jednak mogą wyjechać na studia albo wyprowadzić się. Małe domy to także więcej terenu na działce, a powierzchnia rekreacyjna wokół domu jest także bardzo ważna. Można dodatkowo zwiększyć tę powierzchnię, jeśli przy takiej samej powierzchni użytkowej domu, wybierze się nie parterowy, a z poddaszem użytkowym.